sobota, 9 kwietnia 2016

STYL SKANDYNAWSKI/Scandi stile

Scandi, czyli styl skandynawski jest szalenie ponadczasowym stylem, ciepłym, romantycznym i naturalnym. To co go wyróżnia spośród innych stylów, to prostota, jasne pomieszczenia i przestronność, którą można z powodzeniem zastosować w każdym pomieszczeniu.

Jak sama nazwa wskazuje, styl wywodzi się z północnych regionów Europy z Dani i Finlandii. Inspiracja tradycyjnym rzemiosłem, naturalnymi materiałami i ergonomicznym dopasowaniem mebli do człowieka przyniosła im spory sukces.


KOLORY

Jasne, pastelowe kolory. Tym który dominuje jest biel w różnych złamanych odcieniach, ubierany w beże, szarości, a czasem przełamywany czernią lub innym ciemnym kolorem. Wspomniana biel ukazuje nam się nie tylko na ścianach, ale i na deskach podłogi, czy też meblach. Szarość, beż są neutralnym łącznikiem z bielą, dzięki czemu uzyskamy wrażenie harmonii.

MATERIAŁY

Styl skandynawski uwielbia naturę, dlatego wykorzystuje się tu wszelkie naturalne materiały: przede wszystkim drewno, wiklinę, owczą wełnę, len, czy również delikatnie metal w dodatkach. Obicia mebli bardzo często przeszywane są pionowymi, poziomymi pasami, tworzącymi niepowtarzalne wzory sprawiające wrażenie mebli z wysokiej półki.


MEBLE

Meble scandi mają bardzo często owalny, okrągły kształt nawiązujący do natury. Są proste i zgeometryzowane. Nieprzesadne i nieprzekombinowane. W przypadku krzeseł, foteli, czy też stolików możemy spotkać się z ukośnymi nóżkami, które nawiązują niejako do stylu retro, uwielbianego przez styl skandynawski.

DODATKI

Dodatkami są przedmioty wykonane z naturalnego materiału, czyli drewno, metal, wiklina. Scandi uwielbia świece, latarenki, ale również wszelkiego rodzaju bibeloty z ceramiki w kształcie zwierząt.
Mile widziane są również żywe kwiaty doniczkowe, które ocieplają tak surowy klimat.W stylu skandynawskim liczy się natura! Nie akceptowalna jest jakakolwiek sztuczność. Minimalizm rozumiany jako wybór prostych, nieskomplikowanych rozwiązań w umeblowaniu jest priorytetem. Ma być swojsko, domowo i w zgodzie z przyrodą. :-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz